Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Alergjikët mund të mos shfaqin reaksion

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Alergjikët mund të mos shfaqin reaksion   Sat May 23, 2009 12:08 am

Llogaritet se afër 10-20% e të rriturve janë alergjikë në ushqim. Megjithatë, një studim i ri gjerman ka treguar se çdo i dyti person i cili konsiderohet se është alergjik në një lloj të ushqimit, në fakt nuk është.

Shkencëtarët kanë analizuar 419 persona të dyshimtë se kanë alergji. Me ç’rast me llogaritjen e përqendrimit të antitrupave specifikë është vërtetuar se vetëm gjysma e tyre kanë qenë alergjikë.

Këto rezultate tregojnë se sa rëndësi ka diagnoza e saktë në ushqim, me qëllim që të pengohet shmangia e panevojshme e atij lloji të ushqimit për të cilin dyshohet se individi është alergjik.

Alergjenët më të shpeshtë ushqyes janë të pranishëm në gluten, peshk, guaska dhe gaforre, kikirikë, sojë, qumësht etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Alergjikët mund të mos shfaqin reaksion
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shokët e Atjon Zhitit nuk mund të besojnë se ai nuk jeton më (FOTO)
» Thaçi: Presidenti do të zgjidhet nga PDK-ja
» Esat Ahmeti:Ai që nuk e njeh veten, nuk mund ta njohë as tjetrin
» Kristaq Shabani:Lajthitje e të lajthiturve?!A mund të ngacmohet zjerrmi?!
» Xhavat Rexhaj:SI MUND TË JETOHET NË NJI SHOQËRI KU VRASËSIT E BURRAVE TË SHQUAR SHQIPTARË SORROLLATEN LIRSHËM?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: