Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes   Sat May 23, 2009 12:07 am

Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes

Dimri dhe ditët me lagështi, rritin numrin e të infektuarve me infeksione të rrugëve të frymëmarrjes, ndërsa kjo ndodh si pasojë e rënies së imunitetit dhe ndikimit të kushteve sezonale për favorizimin e zhvillimit të infeksioneve virale.


Infeksionet virale rrugëve të frymëmarrjes janë shkaku më i shpeshtë i sëmundjeve te njeriu (si te fëmijët po ashtu edhe tek të rriturit). Këto infeksione janë infeksione ngjitëse. Bartja e tyre bëhet nga personi i sëmurë te i shëndoshi, me anë të spërklave të ajrit ku gjendet virusi.

Nga infeksionet e traktit respirator rrezikohen të gjitha grupmoshat. Megjithatë rreziku kryesor ekziston te të sëmurët me sëmundje kronike, në radhë të parë të mushkërive, pastaj me sëmundje të rënda të zemrës, sëmundje të gjakut dhe të sëmurët me sëmundje të tjera kronike si dhe me imunodeficiencë.

Këto infeksione mund të jen të lehta, të mesme ose të rënda. Mund të shfaqen pneumonitë e ndryshme virale te fëmijët të cilët mund të jenë si komplikime të gripit ose parainfluencës, bronkiti, bronkioliti, format e rënda të pneumonisë të cilat mund të shkaktojë pamjaftueshmëri respiratore.

Pasqyra klinike tek infeksionet virale karakterizohet me shkuarje të hundëve, dhimbje ne fyt, kollitje, plogështi, kokëdhimbje, dhimbje të muskujve, ethe, temperaturë etj., ndërsa në rastet më të rënda edhe vështirësi në frymëmarrje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Llapi po përmbyllë asfaltimin e rrugëve
» Milazim Maraj: Fëmijët e dëshmorëve në rrugë - turp për shtetin demokratik
» Të dehurit “pushtojnë” rrugët e Londrës
» Daut Rexhepi - Leka: Sensibilizimi i çështjes çame në Maqedoni dhe kërkimi i rrugëve të rikthimit në Çamëri
» Demir Krasniqi:NË RRUGËTIM ME KËNGËN NËPËR DEKADA (EVOLUCION)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: