Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit



 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ndotësit e ndryshëm zvogëlojnë numrin e spermatozoideve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ndotësit e ndryshëm zvogëlojnë numrin e spermatozoideve   Sat May 23, 2009 12:07 am

Ndotësit e ndryshëm zvogëlojnë numrin e spermatozoideve

Vitet e fundit, studimet e ndryshme tregojnë një shkallë të uljes së aftësive riprodhuese të meshkujve në moshë të mesme, si dhe ekzistojnë të dhëna për rritje të numri të sëmurëve me kancer të testiseve.


Ekspertët pohojnë se kjo ndodh si rezultat i substancave kimike të pranishme gati në të gjitha produktet e përdorimit të përditshëm, si dhe ato të cilat përdoren për zbutjen e plastikës, të cilat veprojnë direkt në organizëm, duke shkaktuar ndryshime në sistemin hormonal.

Në dy dekadat e fundit, shkencëtarët francezë kanë llogaritur se vetëm kryeqytetasit e Francës kanë të zvogëluar për 40% numrin e spermatozoideve, ndërsa spermatozoidet ekzistuese kanë formë të çrregullt si edhe lëvizshmëri më të vogël.

Produktet e ndryshme kozmetike, sapunët, parfumet, kremrat, substancat e pranishme në plastikë etj., kanë ndikim negativ në numrin e qelizave seksuale mashkullore, dhe në këtë mënyrë zvogëlojnë aftësinë riprodhuese të tyre. Kështu, shumë spitale në Francë, duke pasur parasysh se produktet e lartpërmendura mund të kenë ndikim te foshnja e palindur ende (fetusi), kanë vendosur disa rregulla të cilat e ndalojnë përdorimin e këtyre substancave edhe gjatë shtatzënisë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndotësit e ndryshëm zvogëlojnë numrin e spermatozoideve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: