Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm   Sat May 23, 2009 12:06 am

Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm

Ekspertët pohojnë se konsumimi madje i vetëm një veze në ditë mund të shkaktojë diabet.


Edhe pse ekziston mendimi se vezët janë të shëndetshme për shkak se janë përplot me vitamina, një studim më i ri i realizuar nga shkencëtarët në Boston, ka treguar se nuk është tamam ashtu.

Studimi ka përfshirë analizën e 57.000 participantëve, femra dhe meshkuj, ndërsa rezultatet kanë treguar se konsumimi i vetëm një veze në ditë shton rrezikun për zhvillimin e diabetit për 60% te meshkujt dhe për 77% te femrat.

Diabeti është njëra nga sëmundjet më të përhapura në botën bashkëkohore, ndërsa shkaktohet si rezultat i një çrregullimi, i cili shkakton rritjen e nivelit të sheqerit në gjak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Konsumimi i një veze çdo mëngjes është i dëmshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: