Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Piperina rregullon disponimin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Piperina rregullon disponimin   Sat May 23, 2009 12:05 am

Piperina rregullon disponimin

Piperina është alkaloidi kryesor i piperit të zi, të cilit edhe i vishen shumë efekte farmakologjike, si antiinflamator, alangjetik ndërsa parandalon edhe të thatin në stomak.


Hulumtimet e reja laboratorike në minj ia përshkruajnë kësaj substanceje edhe një efekt të rëndësishëm, atë antidepresiv. Gjatë eksperimenteve është vërejtur përmirësim i funksioneve konjitive (njohëse).

Por, para se në treg të paraqitet ushqimi funksional me piperin për disponim të mirë, duket të bëhet edhe disa hulumtime shtesë, pasi disa studime të tjera, të zhvilluara po ashtu në kafshë eksperimentale, kanë treguar se piperina mund të jetë edhe toksike për sistemin reproduktiv mashkullor.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Piperina rregullon disponimin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: