Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ushqimi yndyror dhe truri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ushqimi yndyror dhe truri   Sat May 23, 2009 12:04 am

Ushqimi yndyror dhe truri

Edhe pse ndoshta njerëzit nuk janë të vetëdijshëm për sasinë e yndyrave që konsumojnë në një periudhë të caktuar kohore, por truri vetvetiu regjistron gjithçka që pranon organizmi.


Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj lipoidi prodhimi i të cilit shtohet në sistemin tretës me rastin e konsumimit të ushqimit të yndyrshëm. Ky lipoid quhet N-acilfosfatidiletanolamin ose NAPE, i cili nga zorrët depërton në qarkullimin e gjakut dhe shkon drejt në tru.

Forma më e pasur e lipoidit NAPE supozohet të jetë faktor rregullues i konsumimit të yndyrave, madje edhe atëherë kur ajo merret në ndonjë rrugë ndërmjetëse. Në këtë mënyrë shkencëtarët mendojnë se do të mund të krijonin një lloj mjekimi me anë të rritjes së nivelit të lipoidit NAPE që do të sillte deri te një metodë e re e trajtimit të mbipeshës.

Eksperimentimet e deritanishme janë realizuar te minjtë, të cilëve u është dhënë pesë ditë rresht NAPE, ndërsa kjo ka rezultuar me zvogëlimin e konsumimit të ushqimit dhe rënien e peshës trupore. Edhe dhënia me anë të infuzionit direkt në tru ka rezultuar me zvogëlimin e futjes së kalorive në organizmin e miut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushqimi yndyror dhe truri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: