Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Diabetikë hani peshk

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Diabetikë hani peshk   Sat May 23, 2009 12:04 am

Diabetikë hani peshk

Sëmundjet e veshkave janë komplikime të shpeshta te personat të cilët vuajnë nga diabeti, sidomos tek ata me diabet tip 2.


Në një studim të realizuar nga Universiteti i Cambridge, janë analizuar disa participantë, një numër prej të cilëve kanë vuajtur nga sëmundja e sheqerit. Nga pjesëmarrësit në studim është kërkuar që të hanë ushqime të caktuara, dhe secili ka treguar për llojin e ushqimit që ka zgjedhur.

Rezultatet kanë treguar se pacientët e sëmurë nga diabeti, të cilët kishin ngrënë peshk së paku dy herë në javë, kishin qenë më pak të rrezikuar për t’u sëmurë nga sëmundjet e veshkave (kanë pasur më pak proteina në urinë- një element tregues i dëmtimit të veshkave).

Pacientët tjerë që vuanin nga diabeti dhe nuk kanë konsumuar peshk kanë qenë shumë më të rrezikuar për të zhvilluar komplikime në veshka në krahasim me ata të cilët kanë konsumuar peshk (raporti 18% : 8%).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Diabetikë hani peshk
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush është Samet Imishti, (Lëvizja Vetèvendosje Hani Elezit) që kërcnon me vrasje!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: