Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Testimi rutinë në HIV është i domosdoshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Testimi rutinë në HIV është i domosdoshëm   Sat May 23, 2009 12:03 am

Ekspertët pohojnë se testimi rutinë i të gjithë personave në HIV shpëton jetë.

Ekspertët për HIV-in dhe shkencëtarët kanë theksuar se paaftësia e sistemit shëndetësor në SHBA për testimin rutinë të pacientëve në HIV ka sjellë deri te përhapja e AIDS-it.

Çdo vit, afër 60.000 amerikanë infektohen me HIV, ndërsa 50-70% e të infektuarve infeksionin e marrin me anë të marrëdhënieve seksuale nga personat të cilët nuk e dinë se janë të infektuar.

Para dy vitesh Center for Disease Control and Prevention, CDC (Qendra për kontrollim dhe parandalim të sëmundjeve) ka rekomanduar që të gjithë amerikanët ndërmjet moshës 13 dhe 64 vjeç të testohen në të gjitha qendrat shëndetësore, mirëpo ekspertët pohojnë s kjo nuk ndodh në realitet.

“Ata të cilët nuk dinë për sëmundjen e tyre nuk mund të kërkojnë ndihmë, dhe për më keq mund ta përhapin sëmundjen”, thotë Dr. Veronica Miller, udhëheqësja e forumit për kërkimin e të infektuarve me HIV
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Testimi rutinë në HIV është i domosdoshëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: