Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë   Sat May 23, 2009 12:02 am

Ushtrimet e frymëmarrjes mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të astmës. Në këtë mënyrë përmirësohet edhe kualiteti jetësor dhe zvogëlohet niveli i stresit.

Sipas një studimi të realizuar në Skoci është treguar se pavarësisht se këto ushtrime përmirësojnë kualitetin jetësor, prapëseprapë nuk zvogëlohet nevoja për inhalim.

Studimi i realizuar në Universitetin e Aberdeenit ka përfshirë disa pacientë të sëmurë me astmë, të cilët kanë bërë tri herë në javë ushtrime të frymëmarrjes së bashku me fizioterapeutin, ndërsa gjysma tjetër kanë marrë informacion dhe janë këshilluar për sëmundjen e tyre.

Pas një muaji, të dyja grupet e pacientëve kanë shfaqur përmirësim të kualitetit jetësor. Ndërsa pas gjashtë muajsh, personat të cilat kanë bërë ushtrime të frymëmarrjes kanë qenë shumë më pak anksiozë dhe depresivë, dhe kanë pasur aftësi më të madhe të vetëkontrollit të astmës, në krahasim me grupin i cili ka marrë vetëm informata dhe këshilla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ushtrimet e frymëmarrjes për astmë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: