Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Humbja e kujtesës për shkak të sheqerit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Humbja e kujtesës për shkak të sheqerit   Sat May 23, 2009 12:02 am

Humbja e kujtesës për shkak të sheqerit

Mbajta e nivelit të sheqerit në gjak në vlera normale gjatë kalimit të moshës, jo vetëm se mbron nga paraqitja e sëmundjes së sheqerit, por edhe ruan kujtesën.

Një studim i ri i publikuar në revistën “Annals of Neurology” tregon se niveli i rritur i sheqerit në gjak në mënyrë selektive dëmton regjionet e trurit të cilat janë përgjegjëse për kujtesën. Si pasojë e kësaj vjen deri te zvogëlimi i aftësisë për të mësuar dhe humbja e kujtesës.

Duke u bazuar në këto rezultate shkencëtarët kanë ardhur në përfundim se rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak me anë të ushtrimeve të vazhdueshme dhe me anë të ushqimit të rregullt, mund t’i ndihmojë organizmit që të reagojë më mirë ndaj pasojave të plakjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Humbja e kujtesës për shkak të sheqerit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Xhesika Vula:Pranimi i Rezolutës 1244 për shkak të këmbënguljes së Serbisë, devalvon pavarësinë e Kosovës, të shpallur më 17 shkurt 2008
» Partizan Cene: Valicia e madhe ..!! Tregim horror ..Marre shkak nga nje ngjarje reale ..!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: