Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Infeksioni i nënës dhe dëgjimi i fëmijës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Infeksioni i nënës dhe dëgjimi i fëmijës   Sat May 23, 2009 12:01 am

Infeksioni i nënës dhe dëgjimi i fëmijës

Infeksioni i nënës gjatë shtatzënisë shton rrezikun që më vonë te fëmija të paraqitet humbja e dëgjimit.

Rreziku i humbjes së dëgjimit te foshnja është më i madh nëse nëna infektohet në tre mujorin e parë të shtatzënisë me citomegalovirus (CMV), njofton Reuters Health.

Në një studim të fundit shkencëtarët kanë analizuar kohën e infeksionit të shtatzënave me CMV dhe pasojat e këtij infeksioni në humbjen e dëgjimit te 34 fëmijë.

Rezultatet kanë treguar se nënat e 80% të fëmijëve të cilët e kishin humbur dëgjimin senzoro-neural, ishin infektuar me CMV në tre mujorin e parë të shtatzënisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Infeksioni i nënës dhe dëgjimi i fëmijës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: