Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Manaferat mbrojnë nga kanceri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Manaferat mbrojnë nga kanceri   Fri May 22, 2009 11:57 pm

Manaferat mbrojnë nga kanceri

Shkencёtarёt nga Ohio State University kanё arritur t’i identifikojnë disa lёndё pёrbёrёse tё frutave tё manaferrës, tё cilat kanё potencial kemoprotektiv.

Nё tё vërtet, shkencëtarët kanë vërtetuar se antocianёt, njё grup antioksiduesish tё cilёt janë pjesё pёrbёrёse e manaferrave, inhibojnё rritjen dhe stimulojnë vdekjen e qelizave kanceroze tek minjtë e sёmurё nga karcinoma e ezofagut.

Rezultatet japin dëshmi tё forta se antocianet kanё njё rol tё rёndёsishёm nё parandalimin e krijimit tё karcinomёs, kanё bёrё tё ditur studiuesit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Manaferat mbrojnë nga kanceri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: