Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Probiotikët te dermatiti atopik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Probiotikët te dermatiti atopik   Fri May 22, 2009 11:56 pm

Probiotikët te dermatiti atopik

Vetitë e dobishme të probiotikëve te dermatiti atopik janë të kufizuara, shkruan në faqet e "Reuters Health".
Probiotikët mund t’u shërbejnë fëmijëve të cilët kanë paraqitje të shpeshtë të ekzantemës së lëkurës (skuqje dhe ndryshime në lëkurë), e cila kruhet dhe quhet dermatit atopik.

Mirëpo, sipas autorëve të cilët kanë analizuar ndikimin e probiotikëve (“baktereve të mira”) në mjekimin e kësaj gjendjeje shëndetësore, dobitë nga probiotikët janë shumë të vogla.

Duke marrë parasysh këto të dhëna, ekspertët nga “Boonshoft School of Medicine” pranë Universiteti Shtetëror Wright në Dayton, i rekomandojnë prindërit që të mos iu japin fëmijëve të tyre probiotikë derisa të fitohen informata të sakta se cilët tipa të probiotikëve kanë efekt më të madh dhe nga cilët pacientët do të kenë më shumë dobi.

“Bakteret e mira” janë mikroorganizma, të cilët janë të pranishëm në florën normale të zorrëve he ndihmojnë tretjen, forcojnë sistemin imun dhe ndikojnë në ruajtjen e shëndetit në disa mënyra.

Probiotikët gjenden në jogurt dhe produktet e tjera të qumështit. P.sh. Lactobacillus acidophilus, mund të përmirësojë efektet anësore të antibiotikëve, të cilët shkaktojnë barkqitje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Probiotikët te dermatiti atopik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: