Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Rrush të thatë për energji

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Rrush të thatë për energji   Fri May 22, 2009 11:55 pm

Nëse para ushtrimeve dëshironi të fitoni energji me ushqimin e duhur dhe jo me ‘gel sportiv’, atëherë konsumoni rrush pa fara.
Rrushi ka nivel më të ulët të indeksit glikemik sesa ‘geli sportiv’, ndërsa një studim i ri tregon se rezultojnë me reaksion të ngjashëm metabolik në rastet e ushtrimeve deri në 45 minuta.

Pjesëmarrësit në studim kanë marrë nga 100 g rrush (i cili ka afër 80 g karbohidrate) dhe sasi të ngjashme të ’gelit sportiv’.

Rezultatet kanë treguar efekt të ngjashëm. Rrushi i thatë është zgjidhje e mirë për rikuperim të energjisë pas ushtrimeve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rrush të thatë për energji
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: