Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme   Fri May 22, 2009 11:55 pm

Një studim i ri tregon se foshnjat e lindura para kohe, të cilat kanë marrë acid dekosaheksanoik (DHA) nga grupi i acideve omega-3-yndyrore, kanë pasur zhvillim shumë më të mirë të sistemit nervor.
Ndërkaq, foshnjat e lindura para kohe të cilat nuk kanë marrë sasi të mjaftueshme të DHA-së, kanë qenë të rrezikuara për të zhvilluar çrregullime të ndryshme.

Në këtë mënyrë, mungesa e DHA është ndërlidhur me zhvillim të dobët të sistemit nervor.

Është interesant fakti që ndikimi pozitiv i DHA-së është vërejtur vetëm te vajzat dhe jo de djemtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Acidet omega-3-yndyrore për foshnjat e parakohshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: