Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kafeina shkakton halucinacione

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Kafeina shkakton halucinacione   Fri May 22, 2009 11:52 pm

Personat të cilët konsumojnë shumë kafeinë duke pirë kafe, çaj dhe pije energjetike janë të prirë për të zhvilluar ndonjë formë të halucinacioneve.
Personat të cilët përjetojnë halucinacione nga kafeina, mund të dëgjojnë ndonjë zë që nuk ekziston (halucinacione auditive) ose të shohin diçka që nuk ekziston (halucinacione vizive).

Shkencëtarët supozojnë se kafeina rrit faktorët fiziologjikë të stresit. Si reagim ndaj stresit prodhohet hormoni kortizol, i cili te personat të cilën konsumojnë shumë kafeinë është shumë i lartë. Pasojë e nivelit të lartë të kortizolit në organizëm janë halucinacionet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kafeina shkakton halucinacione
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: