Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Vaji i kokosit dhe hipertiroidizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Vaji i kokosit dhe hipertiroidizmi   Fri May 22, 2009 11:51 pm

Disa vite më parë është hedhur hipoteza se vaji i kokosit mund ta shërojë hipertiroidizmin, mirëpo studimet e reja pohojnë se kjo nuk është e vërtetë.
Ky kuptim i gabueshëm rrjedh nga librat e publikuara para disa vitesh, ku shkruan se vaji i kokosit ka ndikim pozitiv në gjëndrën tiroide.

Mirëpo, hulumtimet e reja tregojnë të kundërtën: vaji i kokosit madje mund të jetë i dëmshëm për gjëndrën tiroide.

Hipertiroidizmi nënkupton shtimin e prodhimit të hormoneve të tiroides (T3 dhe T4) që rezulton me shfaqjen e simptomave, si ndjeshmëri e lartë në temperatura të ulëta, humbje e pashpjegueshme e peshës, lodhje etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vaji i kokosit dhe hipertiroidizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Gashi: Vaji i shqiptarit
» Ekskluzive: Intervistë me këngëtaren e mirënjohur Miranda Hashani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: