Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shmangni ftohjen me gjumë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Shmangni ftohjen me gjumë   Fri May 22, 2009 11:51 pm

Personat të cilët gjatë natës bëjnë më pak se shtatë orë gjumë, janë tri herë më shumë të rrezikuar për t’u ftohur në krahasim me personat të cilët flenë tetë e më shuam orë.
Studimet e mëparshme kanë treguar se mungesa e gjumit ndikon në dobësimin e sistemit imun, ndërsa ky studim plotëson të gjeturat e mëparshme duke njoftuar se personat që flenë më pak janë më shumë të ekspozuar ndaj ndonjë virusi të ftohjes.

Në studimin e ri shkencëtarët kanë analizuar shprehitë e gjumit te 153 persona të shëndoshë, meshkuj dhe femra, të cilët janë vendosur në karantinë ku i janë ekspozuar virusit të ftohjes.

Rezultatet kanë treguar se sa më pak gjumë, aq më e madhe është mundësia për të shfaqur simptoma të ftohjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shmangni ftohjen me gjumë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: