Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Atomet dhe molekulat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Atomet dhe molekulat   Fri May 22, 2009 1:54 am

[Atomet dhe molekulat

Materia është e përbërë nga grimca shumë të vogla të quajtura atome: në
natyrë ekzistojnë me qindra dhe çdonjeri prej tyre ka strukturë dhe
veti të ndryshme. Kur atomet kombinohen me njëri tjetrin formojnë
molekulat.
• Struktura e atomit
• Tabela periodike
• Numri atomik, masa atomike, numri i mases
• Metalet, Jometalet, Gjysmemetalet, Gazet e dobet
• Molekula dhe struktura molekulare
• Jonet, anionet dhe kationet
• Formula kimike, Izomeria, Kiraliteti
• IUPAC, Emertimi kimik
Lidhjet kimike dhe forcat tërheqëse ndërmolekulare

Atomet mund të lidhen me njëri tjetrin dhe forca që i mban të bashkuar
quhet lidhje kimike. Ekzistojnë edhe forca ndërmolekulare jo aq të
forta sa lidhja kimike, të cilat tërheqin atomet e molekulat mes tyre.
• Lidhja kimike
• Lidhja jonike
• Lidhja kovalente
• Lidhja hidrogjenore
• Forcat e Van der Valsit
Përbërjet kimike

Kur atomet lidhen mes tyre në sasi të përcaktuara përfitohen përbërjet
kimike(për shembull uji, H2O) Agregatët e shumë përbërjeve quhen
përzierje (për shembull ëokollata.
• Përbërja kimike
• Përbërja molekulare
• Përbërja organike
• Përbërja jonike
• Acidet
• Bazat
• Oksidet
• Kripërat
Gjendjet agregate

Përbërjet kimike mund të shfaqen në shumë faza. Më të njohurat janë ato
të ngurtë, e lëngët dhe ajo e gaztë: në temperaturë të ulët molekulat
tërhiqen fort dhe nuk lëvizin, por "dridhen" dhe shfaqen në gjendje të
ngurtë; me rritjen e temperaturës fitojnë energji dhe "rrëshqasin" mes
tyre, duke kaluar në gjendje të lëngët; duke e rritur edhe më shumë
temperaturën fitojnë aq shumë energji sa përhapen në të gjitha
drejtimet duke formuar një gas.
• Gjendjet e materies
• Gazet
• Lëngjet
• Të ngurtat
• Tretësirat
Ligjet e kimisë dhe fizikës

Të gjitha reaksionet kimike dhe transformimet fizike ndodhin sipas ligjeve kimiko-fizike.
• Ligji i ruajtjes së masës
• Ligji i veprimit të masës
• Ligji i gazeve ideale
• Ligji i Hesit
• Ligji i Gei-Lysakut
• Ligji i Van der Valsit
• Ligji i Daltonit
• Ligji i Henrit
• Parimi Le Chatelier
• Ekuilibri kimik
Mekanika kuantike

Kimia fizike është një disiplin e ngjashme me fiziken. Mekanika
kuantike është sektori i fizikës që i ka dhënë më shumë shtyse
zhvillimit të kimisë, duke shpjeguar strukturën dhe kakarakteristikat e
atomeve e duke krijuar bazat për trajtimin matematik të lidhjes kimike
• Elektroni
• Protoni
• Neutroni
• Orbitali
• Parimi i përjashtimit i Paulit
• Konfigurimi elektronik
• Mekanika kuantike
• Bërthama e atomit
Historia e kimisë
• Alkimia
• Zbulimi i elementeve kimike
• Historia e kimisë
• Historia e industrisë kimike
Shiko edhe këtë
• Kimist të njohur
• Fjalori i termeve ne Kimi
• Elementet kimike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Atomet dhe molekulat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Kimi-
Kërce tek: