Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Një gotë qumësht pa yndyrë e ul shtypjen e lartë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Një gotë qumësht pa yndyrë e ul shtypjen e lartë   Sun Jun 14, 2009 5:07 pm

Një gotë qumësht pa yndyrë e ul shtypjen e lartë

Personat e moshës së mesme, të cilët rregullisht konsumojnë prodhime të
qumështit, siç është qumështi pa yndyrë, më rrallë kanë probleme me
shtypjen e lartë të gjakut.

Prodhimet e qumështit përmbajnë minerale të cilat kanë rol të
rëndësishëm në kontrollimin e shtypjes së gjakut. Lajmi i mirë për të
gjithë ata që kanë probleme me shtypjen e gjakut vjen nga Holanda. Në
të vërtetë, shkencëtarët atje kanë zbuluar se një gotë e qumështit pa
yndyrë në ditë e zvogëlon rrezikun nga shtypja e lartë e gjakut, për më
shumë se 30 për qind. Është dëshmuar se meshkujt dhe femrat e moshës së
mesme, të cilët rregullisht konsumojnë prodhime të shëndetshme të
qumështit, siç është qumështi pa yndyrë, më rrallë kanë probleme me
shtypjen e lartë në moshë më të shtyrë.

Studiuesit thonë se ky studim nuk është i pari që ka zbuluar dobi të
shumta shëndetësore nga prodhimet e qumështit. Studiuesit mendojnë se
mineralet siç janë kalciumi, kaliumi dhe magnezi që gjenden në qumësht,
kanë rol vendimtar në pengimin e paraqitjes së shtypjes së lartë të
gjakut. Prodhimet e qumështit me nivel të lartë të yndyrës, siç është
gjalpi dhe djathi, nuk kanë pasur një ndikim të tillë sikurse prodhimet
pa yndyrë, por është vërejtur se ata as nuk e rrisin rrezikun nga
hipertensioni. Gjatë studimeve dhjetëvjeçare, studiuesit kanë përcjellë
2.245 meshkuj dhe femra në të 50-at, të cilët në fillim studimit, nuk
kanë pasur shtypje të lartë. Rezultatet kanë treguar se gjatë dy viteve
të para të studimit, falë përdorimit të prodhimeve të qumështit pa
yndyrë, është zvogëluar rreziku nga shtypja e lartë për 30 për qind. Copy Paste
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Një gotë qumësht pa yndyrë e ul shtypjen e lartë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Petrit Rudi:Ish eprori i lartë i UÇK-së ka një porosi për Hashim Thaqin me kompaninë pronto!
» Sa më shumë kohë që do të kalojë, aq më shumë do të rritet e lartësohet gjeniu i kombit Dr. Ibrahim Rugova

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: