Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Si te formatizoni nje PC !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Si te formatizoni nje PC !   Sun Jun 14, 2009 12:24 am

Fusha nr.1
Fusim Windows XP ne DVD-R i bejme rifresh kompjuterit
dhe i japin komanden qe te filloj nga DVD-R jo nga Hard disk !
Me pas do tju dal nje figure si me poshte..

Kur te shfaqet ne monitorni ekrani i kompjuterit te juaj si ne foto me lart duhet te klikosh ENTER

Fusha nr.2

Kur te del si ne fushen Nr.2 duhet qe te klikosh F8 per ta akceptuar liqesen e Microsoft

Fusha nr.3

Ne fushen nr.3 ke te percatur ti rruget te cilat duhet te zgjidhesh .

A deshiron te besh formatimin e PC apo do te besh particion.( te ndash Hard disk ne dy pjes)

Psh.Ke dy particione, C dhe D.Pra do ta fshish njerin particion dhe deshiron te vendosh particone te reja behet keshtu.

Pra ti e markon partiticionin D: ( ne foto ske partiticion D:\ )
klikon ne shkronjen D qe do me thon me Delete partiticionin edhe Enter
masandej del qe te klikosh shkronjen L qe do me thon Lose All data in you drive
ti prap klikon ne ENTER
dhe kthehesh prap si ne foton e me siperme, por pa partiticionin D:\


Pastaj e nenvizon particionin C:\ dhe klikon shkronjen C ateher mund te
krijosh particion.Dhe ti jep vleren, psh nese ne HDD(Hard Disk) ndodhen
30 000 ti e ben 15 000 keshtu qe HDD(Hard Disk) ndahet dysh.(Kjo pjes
nuk eshte ne foto

pasi ta besh ate kthehesh perseri si ne foton e mesiperme, POR KI MENDJEN TANI PO TE DUKET SI NE FOTO !!

Ne foto nuk ka partiticione.

Ti e nenvizon hapesiren e Hard Diskut C dhe shtyp Enter.


Ateher kompjuteri automatikisht e krijon nje partiticion,
madhesia e partiticionit eshte aq sa eshte i madh hardisku ne kompjuterin tend.

Kur klikon ne Enter kalon ne foton tjeter me poshte dhe shiko

Kur te del ne kompjuterin tend si ne foton me lart ateher ti vendos cilin formatim don me marr FAT32 apo NTFS

Une preferoj NTFS ata qe eshte i pari ( Quick ).

Pershkak se formatimi kryhet me shpejt ske nevoj te presesh 1 ore

Ne foton e mesiperme compjuteri po formatizon Hard diskut tuaj

Tani kopjohen filet kryesore qe duhen per te vazhduar instalimin e Windows XP.

Aty jane disa file qe e kontrollojn se c'far ke ti ne kompjuter pershembull:

Cfar kartele te zerit ke
Cfar kartele grafikes ke
cil Kontroll Chip ke ne motherboard ( SIS, apo Intel ka edhe te firmave tjera )

te gjitha keta i kontrollon ne fillim qe te dihet cfar duhet te instalohet.

Windows ka shume drivera dhe ai i instalon te gjitha, por nese pas
instalimit, te kerkohen dirvera te tjera duhet ti instaloni vet JU.

MOS HARRO!

Per gjithe driverat e Windowsave te duhen me shume se 3-4 DVD, pasi 1 DVD nuk mjafton per gjithe driveat qe jan...

Tani brenda pak SEC kompjuteri juaj ben automatikisht RESTART


Pasi te kontrollohen gjithe pjeset e montuara ne PC, do filloje te instalohen gjithe drivet qe ndodhen ne CD do kopjohen ne PC.

Koha aty tregon perafersisht edhe sa minuta kan mbet deri ne fund te instalimit

Kjo kohe ndryshon sipas kompjuterit, kompjuterat e vjeter mer me shume
kohe per te instaluar ndersa ne kompjuterat e ri instalohet ma shpejt
Windowsi XP.

Pastaj vazhdoni Next
Kur ne kompjuterin tend shfaqet si ne foto e mesiperme ateher ka perfunduar instalimi i Windows XP

PLOTSOJM PASSWORDIN DHE VAZHDOJM KESHTU.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Si te formatizoni nje PC !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mësime dhe Tutoriale-
Kërce tek: