Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fara e Zezë (Nigella Sativa), Ilaci i çdo Sëmundjeje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Fara e Zezë (Nigella Sativa), Ilaci i çdo Sëmundjeje   Wed Jun 10, 2009 10:52 pm

Fara e Zeze permban vaj acidik te pangopur, vaj me eter, vitamina dhe
nje sere substancash te tjera te domosdoshme per organizmin. Tashme
eshte vertetuar se vaji acidik i pangopur qe permban Fara e Zeze ndikon
pozitivisht mbi metabolizmen e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon
alergjine.
Fara permban perafersisht 38% karbohidrate, 35% vajra te ndryshem, 21%
albumin dhe pjesa tjeter perbehet prej me shume se njeqind substanca te
ndryshme. Per t’u permendur jane: vajrat acidike te pangopura, acidi
Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen
etj.), vitaminat (B1, B2, B6, Acidi Folik, Niacina), minerallet (hekur,
kalcium, magnez, zink, etj.) dhe amino acidet.

Vecorite e vajrave acidik te pangopur:

Ndihmojne metabolizmen e trupit
Nevojiten ne rritjen,zhvillimin dhe rinovimin e qelizave
Ndihmojne ne zhvillimin e hormoneve dhe ne formimin e nje sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtes te shendetshem.
Pengojne shtimin e substancave qe dergojne sinjale alergjike
Ndalojne qelizat mbrojtese (imunitare) te punojne me shume se c’duhet.
Kolesterolin ne gjak e kthejne ne nivelet normale
Pengojne bllokimin e damareve duke rregulluar strukturen e tyre dhe njekohesisht shpejtesin e qarkullimit te gjakut
Ulin tensjonin dhe reduktojne rrezikun e ashpersimit te damareve dhe infraktit ne zemer
Ndihmojne ne permiresimin e shpejt te plageve
Trupi i njeriut nuk i prodhon kete vajra dhe eshte i detyruar t’i marre
nga jasht, 1gr. Vaji i Fares se Zeze eshte i mjaftueshem per nevojat
ditore.
Vajrat me eter si Nigellon dhe alfa-Pinen zgjerojne rruget e frymarjes,
lehtesojne kollitjen, pengojne qelbezimin dhe ndalojne dhimbjen. Nese
perdoren rregullisht ulin sheqerin ne gjak. Vitaminat B1, B2 dhe B6
luajne rol ne prodhimin e enzimave dhe forcojne sistemin mbrojtes.
Acidi Folik rredukton rrezikun e tensjonit dhe semundjeve te zemres,
gjithashtu eshte i nevojshem ne rinovimin e qelizave. Antioksidantet si
vitaminat A,E,C dhe Beta-Karetin forcojne sistemin mbrojtes te trupit.

Pervec efektit qe jep Fara e Zeze ne sistemin imunitare,metabolizmen
dhe zhvillimin e hormoneve, njekohesisht pastron trupin nga substancat
e demshme te quajtura Toxin, perforcon qarkullimin e gjakut, ndihmon ne
funksjonin e zorreve dhe rrit shkelqimin e flokeve dhe lekures. Ul
tensjonin dhe temperaturen dhe kryen funksjonin e antibiotikeve. Eshte
mjaft efektif ndaj semundjeve alergjike si Asthma dhe alergjia ndaj
polenave. Per efektin qe ka ne sistemin imunitare eshte i keshillushem
perdorimi ne semundjet si AIDS-si, kanceri etj.

Me gjith keto te mira qe permban Fara e Zeze eshte veshtire te qendroje
jashte vemendjes se botes perendimore. Vitet e fundit ne Europe dhe
SHBA verehet te kete kerkese per kete fare, ne farmacite gjermane Fara
e Zeze tashme eshte e pranishme ne formen e saj origjinale si fare, vaj
ose tablete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Fara e Zezë (Nigella Sativa), Ilaci i çdo Sëmundjeje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: