Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Konfigurimi i nje Routeri me LAN ( Ethernet )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Konfigurimi i nje Routeri me LAN ( Ethernet )   Sun Jun 07, 2009 8:49 pm

Konfigurimi i ruterit
(AP Bridge apo Station- Me marr apo me gjujt internet) permes LAN Ethernetit

E instalon Mikrotikun ne PC dhe e lidh me ethernet

Hyn me MAC ne Winbox pastaj vepron keshtu:

Interface: e bon Enabled WLAN1 e hap dhe ia ndrron Name p.sh Elcom-F
Wireless
ndryshon keto gjera:
radiName: emrin apo nr e telefonit te firmes
Mode: qka po do me lo si AP Bridge(me gjujt internet) apo Station (me marr internet)
Band: Mundesh me lan si 2.4GHz-B ose 2.4GHz-B/G
Frequence Mode e bon manual txpower pastaj e bon Apply
Pastaj mundesh me ia ndrru frequencen nga 1 deri ne 11, me se shumti perdoret 1 ose e 7
tjeter gje nuk ki qka me ndrru ne interface.

tash shkon IP > Addresses
Add (+) p.sh 10.255.255.1/24
dhe ne APBridge e bojm tek inetrface e zgjedhim Elcom-F (pra e zgjedh
emrin qe e ke shenuar me pare tek WLAN) e japim ip-ne 172.30.1.254/24
Apply OK

Tash shkon IP Routes
Add (+) tek gateway e jep 10.255.255.254 Apply OK

IP Firewall: shkon NAT Add (+) shkon Aciton aty e bon Action: Masquerade Apply OK

shkon IP DNS tani shkon Settings
primary DNS: p.sh 82.114.64.3
Secondary DNS 82.114.64.4
dhe e bon "YES" Allow Remote Requests Apply OK

IP ROUTES osht per me tregu se me cilen IP do me marr internet

Nese e ke Ip-ne me /30 p.sh 10.255.5.1/30 ki me dhan me 1 ne fund
Ndresa nese e ke IP-ne me /24 p.sh 10.30.45.254/24 ateher ki me dhan me 254 ne fund .

/30 osht per nje klient pra me shku me rend 1 2 3 4
/24 osht per shum klienta pra veq i lidh deri ne 254 jep qfare duash shembul 125 89 50 etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Konfigurimi i nje Routeri me LAN ( Ethernet )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mësime dhe Tutoriale-
Kërce tek: