Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kanabis

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Kanabis   Sun Jun 07, 2009 8:27 pm

Kanabisi eshte nje lende si duhani, me ngjyre mes te gjelbres dhe
kafese, e cila perbehet nga lulet dhe gjethet e siperme te thara te
bimes se kerpit. Rreshira e kanabisit apo, sie quhet ndryshe, hashashi,
eshte mbetja e thare e nje lende qe nxirret nga pjesa e siperme e
lulezuar e bimes se kerpit, e cila kthehet ne pluhur ose presohet ne
forma. Vaji i kanabisit ose, sie quhet ndryshe, vaji i hashashit, eshte
nje leng i cili nxirret ose nga bima e thare ose nga rreshira.


Si merrete
Zakonisht, te gjitha format e kanabisit merren permes tymosjes, si
duhani. Rreshira dhe vaji i kanabisit mund edhe te hahen ose te pihen
ne formen e eajit.


efare ndikimi ka te perdoruesie
Kanabisi i jep perdoruesit nje ndjesi relaksimi dhe kenaqesie dhe
ndonjehere I vendos ne nje gjendje euforie. Perdoruesi mund te provoje
edhe nje ndjesi me te forte te shqisave te shikimit, nuhatjes, shijes
dhe degjimit.


Cilat jane rreziqet qe lidhen me perdorimin e kanabisite
Ne periudhen afatshkurter, perdoruesit i rritet oreksi dhe pulsi.
Perdoruesi ka probleme edhe me kryerjen e akteve fizike dhe
intelektuale, si per shembull e ka te veshtire te ngase makinen apo te
mendoje ne menyre logjike. Nese merret ne doza te medha, kanabisi mund
te mprehe perceptimin e tingujve dhe te ngjyrave nga ana e perdoruesit,
nderkohe qe ia ben te ngadalte dhe te paqarte te menduarit. Nese doza
eshte shume e madhe, efekti i kanabisit eshte i ngjashem me efektin e
drogave halueinogjene dhe mund te shkaktoje ankth, panik dhe, madje,
episode psikopatike. Perdoruesit e rregullt te kanabisit perballen me
rrezikun e zhvillimit te nje varesie psikologjike deri ne ate mase sa
te humbasin interes ne te gjitha aktivitetet e tjera si puna apo
marredheniet me njerezit. Studimet e fundit ne Mbreterine e Bashkuar
kane treguar se ekziston nje lidhje midis perdorimit te kanabisit dhe
rritjes se skizofrenise.


Rreziqe te tjera
Tymi i kanabisit permban 50 per qind shume katran se cigaret me
permbajtjen me te larte te katrani, gje qe i vendos perdoruesit ne nje
rrezik me te madh te kancerit te mushkerive dhe te semundjeve te tjera
te sistemit te frymemarrjes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Kanabis
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi :: Drogat dhe substancat abuzuese-
Kërce tek: