Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Konfindustria: Të krijohet tregu ekonomik mbarëshqiptar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Konfindustria: Të krijohet tregu ekonomik mbarëshqiptar   Sat Jun 06, 2009 4:22 pm

Konfindustria, me anë të një njoftimi zyrtar ka shpreh
shqetësimin e saj se vonesat në ndërtimin e politikave të përbashkëta
ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës për krijimin e Tregut Mbarëkombëtar
Shqiptar 7 milionësh do të ulin ndjeshëm në afatgjatë efektivitetin
ekonomik të investimeve strategjike me vlerë të lartë, sikurse është
rruga Durrës-Kukës dhe investimet në rrjetet energjitike të të dy
vendeve.
Konfindustria, i ka kërkuar vendimmarrjes
politike në Shqipëri dhe Kosovë, që sa më shpejt të merret nisma për
krijimin e një Këshilli të Përbashkët i Nivelit të Lartë, për të bërë
të mundur hartimin e politikave të nevojshme për ndërtimin e Tregut
Ekonomik Shqiptar të hapur dhe për vendet e tjera të rajonit, sipas
përvojës së BE.

“Konfindustria, e quan kohë të humbur me pasoja të rënda për zhvillimin
ekonomik të qëndrueshëm të Shqipërisë dhe Kosovës dhe mirëqenies së
shqiptarëve, vonesat e krijimit të legjislacionit të nevojshëm për
ndërtimin e Tregut Ekonomik të Hapur Mbarëshqiptar, si mundësia më e
madhe për të bërë të mundur tërheqjen e investimeve të mëdha
strategjike të huaja, fuqizimin ekonomik/industrial të domosdoshëm dhe
rritjen e mirëqenies së shqiptarëve”.

Në njoftimin zyrtar të Konfindustrisë thuhet se, me keqardhje vihet re
se ndërkohë që investimet në infrastrukturë rrugore, portuale dhe
energjitike po ecin me hapa të shpejtë, ndërtimi i politikave për
krijimin e legjislacionit të duhur për krijimin e tregut të përbashkët
shqiptar është mjaft i ngadaltë.

“Përjashtim bën sektori i energjitikes në të cilin është përparuar në
mënyrë të kënaqshme në harmonizimin e sistemit energjitik të Kosovës
dhe Shqipërisë me përfitim të ndjeshëm të dyanshëm”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Konfindustria: Të krijohet tregu ekonomik mbarëshqiptar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Plisi shqiptar- Lashtësia e kapeles bardhë-PLISIT
» Faruk Tasholli:Në mërgim po krijohet një klasë e re intelektualësh shqiptarë(Intervistë me Driton Gashin)
» Spiunët shqiptarë të Lobit Serb në Kosovë
» Përse Enver Hoxha e kritikonte Çe Guevarën
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Ekonomi-
Kërce tek: