Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Elektromagnetizmi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albani
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 354
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 27
Vendodhja : Ferizaj - Kosovë

MesazhTitulli: Elektromagnetizmi   Thu May 21, 2009 12:02 am

Forcat elektrike dhe manjetike prodhohen nga shkarkesat elektrike, qe jan? te 2 tipeve: 1-te ngarkuara pozitivisht 2- te ngarkuara negativisht.
Ngarkesat elektrike pozitive jan? te trasportuara nga protonet, nd?rsa ato negative nga elektronet.
protonet bashke me neutronet (elektrikisht neutro) perbejne berthamen e atomeve, nd?rsa elektronet qe jan? me te lehta rrotullohen rreth berthames atomike.

Forca Magnjetike prodhohet nga ngarkesat elektrike ne levizje, prandaj dhe magnjetizmi nuk ?sht? nj? force e ndare nga elektriciteti. Forca elektrike dhe ajo amgnjetike ne aparence jan? te ndrysh?m nga forca unike e elektromagnjetizmit .
1- TEORIA E FUSHES ELEKTROMAGNJETIKE E MAXWELL
2- EKUAZIONI I 1' I MAXWELL
3- EKUAZIONI I 2' I MAXWELL
4- EKUAZIONI I 3' I MAXWELL
5- EKUAZIONI I 4' I MAXWELL
6- VALET ELEKTROMAGNJETIKE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Elektromagnetizmi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Fizikë-
Kërce tek: