Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Acidi folik në miell

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Acidi folik në miell   Sat May 30, 2009 1:33 pm

Acidi folik në miellNjë studim i ri i botuar në revistën “ British Medical Journal” tregon se shtimi i acidit folik në miell mund të ndihmojë në parandalimin e defekteve të zemrës te të porsalindurit.
Acidi folik është përfaqësues i kompleksit të vitaminave të grupit B, i cili më së shumti është i pranishëm në mëlçi të viçit, mish të pulës, fasule, spinaq etj.

Që më parë është e njohur se acidi folik zvogëlon rrezikun nga defektet e tubave nervore (siç është spina bifida), ndërsa studimi i ri tregon se kjo vitaminë mund të parandalojë zhvillimin e anomalive të lindura të zemrës.

Bazë e rezultateve të këtij studimi janë të dhënat nga përcjellja e 1.3 milionë të të porsalindurve në Quebec nga viti 1990 deri në vitin 2005.

Dhe në bazë tw këtyre rezultateve, shkencëtarët kanadezë nga Universiteti McGill në Montreal dhe nga Universiteti Alberta në Edmonton rekomandojnë shtimin rutinë të acidit folik në miell.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Acidi folik në miell
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: