Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Përtypni aspirinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Përtypni aspirinë   Sat May 30, 2009 1:28 pm

Përtypni aspirinëPersonat të cilët kanë pasur dhe kanë probleme me zemrën, kanë shumë më tepër dobi nga aspirina nëse e përtypin atë, sesa kur e marrin në formë tablete të zakonshme, sugjeron studimi i publikuar në revistën "Stem Cells".
Këtë konkludim e ka marrë ekipi i shkencëtarëve nga Universiteti i Kalifornisë në San Diego, të cilët kanë studiuar se cila formë e aspirinës ka efekt më pozitiv te pacientët të cilët kanë pasur probleme me zemër.

Pacientët pjesëmarrës në studim janë ndarë në tre grupe: grupi që e ka gëlltitur aspirinën e zakonshme, grupi i cili e ka përtypur tabletën e zakonshme të aspirinës dhe grupi i cili e ka përtypur aspirinën e prodhuar veçanërisht për këtë qëllim.

Duke llogaritur nivelin e barit në gjak, ekipi studiues ka zbuluar se aspirina e cila mund të përtypet vazhdimisht kishte pasur absorbim më të madh dhe më të shpejtë në krahasim me aspirinën e zakonshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Përtypni aspirinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: