Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Teprimi me pije të gazuara dobëson muskujt dhe zemrën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Teprimi me pije të gazuara dobëson muskujt dhe zemrën   Sat May 30, 2009 1:21 pm

Teprimi me pije të gazuara dobëson muskujt dhe zemrënPersonat të cilët gjatë ditës pinë disa litra lëngje të gazuara mund të kenë probleme serioze me muskujt, madje edhe me zemrën, për shkak të zvogëlimit të nivelit kaliumit në gjak.
Ndërkohë revista shkencore “International Journal of Clinical Practice” shkruan se ndryshimi i nivelit të kaliumit mund ta ndryshojë dukshëm punën e sistemit kardiovaskular.

Mungesa kronike e kaliumit, të cilën e shkakton pirja e tepruar e kokakolës dhe pijeve tjera të gazuara mund të sjellë deri te ndryshimet e ritmit të zemrës.

Mungesa e kaliumit shkakton dobësi muskulore, gulçe, goditje të ndjeshme të zemrës dhe mundim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Teprimi me pije të gazuara dobëson muskujt dhe zemrën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Mjekësi-
Kërce tek: