Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kenge Labe

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:15 pm

Shqiperi te qofsha fale


https://www.youtube.com/watch?v=7vAzv0xclqE

O të vdes në dhe të huaj
shokt mërgimtarit të ma bëni varrin
ku do bie së pari
po një grusht nga tokë e jonë
baltë nga baltë e saj
të ma mirrni e të ma sillni
drejt në zemër të shkretë
se kjo baltë e vëndit tonë
mallet do të mi shuaj
të mos më duket aq i rëndë
moj oh ky dhe i huaj

E përtej oqeanit
moj për ty jam krenar
të mbaj fort tek xhani
dhe këngës zjarr ja marr

Shqipëri te qofsha falë
edhe të kam nënë e me ke djalë/vajzë

Larg nga ju o male
larg nga ty o vend
më larguan hallet
po të kam në mend

Shqipëri të qofsha falë
edhe të kam nënë e më ke djalë/vajzë

E kudo që unë vete
e shpall që jam Shqiptar
ty të mbart me vete
dhe këngës ja marr

Shqipëri të qofsha falë
edhe të kam nënë e më ke djalë/vajzë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:16 pm

Kenga Rakise

Moj rakiiiiiiiii, moj rakiiiiiiiii
vallë moj nga ke dalë tiiiiiiiii

Nga llullaja nga kazaniiiiiiiii
pije Vlonjat kapedaniiiiiiii

Piiiiiije mor piiiiiiijeeeeeeeee
se te paska hiiiiiijeeeeeeee


Kaq e dita kaq e thasheeeeeeeeeee
Mere Vlonjat se ta lasheeeeeeeeeeee

nga kazaniii nga llullani
ma do shpirti ma do xhani..
moj raki moj bukuroshe..
qe me hidhe qoshe me qoshe..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:16 pm

Qe Disa Ngoni Me YoutubePërmeti - Valle dangëllishte

http://uk.youtube.com/watch?v=TBj8NudR4sM

Vëllezërit Curri - Ç'deshe që vajte në krua

http://uk.youtube.com/watch?v=k1K7gE4JrPM

Përmeti - Të keqen e flokut

http://uk.youtube.com/watch?v=1N5IEsAJkGs

Kolonja - Ngrihu moj lule

http://uk.youtube.com/watch?v=HzdaHAR2cMM

Kolonja - Atje lart te shkëmbi i bardhë

http://uk.youtube.com/watch?v=X9TjtIKsxzc
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:17 pm

Rupi i Vlores -


http://uk.youtube.com/watch?v=O_fIunZy9XI

Grupi i Skraparit - Në kulmak ku mblidhen retë

http://uk.youtube.com/watch?v=oXZiraRZsjs

Grupi i Korçës - Valle gorarçe

http://uk.youtube.com/watch?v=UzPEujcmt-A

Grupi çam - Trim lule Çapari

http://uk.youtube.com/watch?v=PIoYlbzCBis

Irini Qirjako - Do të marr edhe unë male

http://uk.youtube.com/watch?v=TrevkVrepSI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:17 pm

Grupi Lepardhes ne Otranto

http://uk.youtube.com/watch?v=dpB47bKtNyc

Gentian Selfo - Potpuri Dasme

http://uk.youtube.com/watch?v=ha4Ws3j5EMI

Delvina - Këngë e sazeve karakteristike

http://uk.youtube.com/watch?v=-EskHQWF2OQ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:18 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:18 pm

Lunxheri moj e mira

http://uk.youtube.com/watch?v=IGfiUEd1_A0

Albanian LAB Song: Gu, Gu moj Pellumbeshe.....

http://uk.youtube.com/watch?v=DsxxJWCKuyI


ALBANIAN Traditional Music: Kenga e Nuses - Refat Sulejmani

http://uk.youtube.com/watch?v=i1GD0l...eature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:18 pm

Qe Njo Me TexT

Nje nga kenget e Grupit Jehona Labe.


Shqiperi moj halle madhe
Jeton dite te keqija
Perjeton kuje dhe vaje
Qe nga plaku tek femija

Nuk e ka ne gjak Shqiptari
Ta presi besen ne bes
Nga mali Gjere tek Korabi
Jemi vellezer pa pjese.

Prandaj ju politikane
Mos mohoni historine
Ata qe e lane vatane
Tani shprehin dashurine

Por ujku qimen ndrron
Ai ujk ngelet perhere
Zakonin nuk e harron
Shqiperine e do te mjere

O ju nena Shqipetare
Halli madh u mbiu ne dere
Qofshi Loke apo Labe
Na dhuroni nje Skender

Ti dale zote ketij vendi
Si ne kohen e kaluar
Tu thot si behet kuvendi
Historia s`eshte harruar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:19 pm

Gjuhë e vjetër
https://www.youtube.com/watch?v=Suasg...eature=related


Gjuhe e vjeter, gjuha e Shqipe
eshte folur dhe Arvanite

Eshte dhe folur pertej detit
qe ne kohen e Barletit

Keshtu kane folur te paret
Iliret edhe Dardanet

Gjuhe e vjeter dhe antike
buke e krype eshte fjale shqipe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:19 pm

https://www.youtube.com/watch?v=fXMP3...e=channel_page


13-të Male më këmbë
13-të Birbilenjtë
trupat varur në Jnainë
nami vajtur në Duvletë
Kurvelesh ci bërë djemtë

Birbilenjtë 13-të
vanë në litarë vetë
si ata trimat me fletë

I rrite me halle shumë
po u rritur i bëre burra
me aromë trënderilne
me ujë pirë nga gura

Birbilenjtë 13-të
vanë në litare vetë
si ata trimat me fletë

Në emër thimi u vure
se trimat një jetë kanë
besë e nderë vënë flamurit
për besë në litare vanë
fol Bilbil Shakua një fjale

Birbilenjtë 13-të
vanë në litare vetë
si ata trimat me fletë

Dale bej të dredh cigarë
dal të lidh çepen mbi ballë
dal të puth shokët me rradhë
dal të shoh një herë vatanë
për të malli do më marrë

Birbilenjtë 13-të
vanë në litare vetë
si ata trimat me fletë


https://www.youtube.com/watch?v=gJbzy...e=channel_page

Vajz e Valeve

Vajza e Valëvet
Zëmëra s'ja mban
Mbi një gur n'an të detit
Qan, e zeza , qan
Pret atë që pret
E një dhembje ndjen
Gjithë bota ven' e vijnë
Po aty nuk vjen
Prëndëver' arrin
Një mëngjes të qet
Vijn'e shkojnë dallëndyshet
Vajza u thërret:
Ju të bukur zogjë
Tek ju kam një shpres'
Ju që shkoni det'e male
Dua t'u pyes
Një jetime jam
Pa nën e baba
një që kisha, një që doja
iku e më la
Mos e patë ju
Rron apo nuk rron
ndonjë lajm a ndonjë letrë
vallë më kujton
Vajza e Valëvet
Vetëm pa njeri
Qante veten, qante fatin,
n'atë varfëri
Erdhi dimri 'keq
një mëngjes të zi
ç'u nxi qielli dhe deti
gjëmon bie shi
Në ëndrrë se ç'pa
Djalin në vapor
Sikur shkonte dhe i hodhi
Vajzës një kuror
Letra e zezë vjen
E me të vërtet
Djali kishte udhëtuar
Pa kthim e për jetë
Thoshte i mjeri Djal'
"Vajza e Valëvet"
"Mere këtë letrë e qajmë
tjetër vend më pret
"Ah!Këjo dunja
një qëndrim nuk mban
"Dashuria jonë shuhet
Fat'i zi na ndan
"Mos u dëshpëro
Je një vajz' e re
Un martohem n'atë jetë
ti martohu atje
"Vajza e Valëvet
qofshë me shëndet
"mos kujto kohën e shkuar
po harroje shpejt
"O i dashur Djal'
shkove dhe më le
s'pate faj as ti as unë
ashtu qe për ne
ne u ndamë këtu
qielli atje lart
do të na bashkojë, o Djalë
prit se vij për pak
Lamtumir, o Gur
mjaft-ë kaqë koh'
vuajte dhe ti me mua
shkoj e më s'të shoh
Haj Dunja ! Dunja
s'ke gjë të vërtet
Lamtumirë e Jet' e rreme
Merm o valë, o det...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:20 pm

https://www.youtube.com/watch?v=gmXdC...e=channel_page

Dallendyshe e vogel o
Dale dale
Me moj me nga dale

Do veshe ne dhen apo jo
Dale dale
Me moj me nga dale

Do te vete, pa te shoh
Dale dale
Me moj me ngadale

Pritme sa te rritem o
Dale dale
Me moj me ngadale

Te benem sa shoqet o
Dale dale
Me moj me nga dale

Sa Gjirokastritet o
Dale dale
Me moj me ngadale

Te zez'te çobanet o
Dale dale
Me moj me ngadale

Ku jane dire me to
Dale dale
Me moj me nga dale

Tek gorrica ne shullo
Dale dale
Me moj me nga dale

https://www.youtube.com/watch?v=Yff2e...e=channel_page

Vallja jonë kështu e deshi
ta hedhim këtu te sheshi
nga Dukat e Kurveleshi
trashëguar brez pas brezi

Shokët o shokët o
Shokët o shokët o
ju them një fjalë

Sa lezet paska kjo valle
Vlonjte Përmetare
si kurorë dorë për dorë
hyn Berati me Kucovë
Kush e hedh vallen i pari
ky bandilli nga Skrapari
kush e hedh vallen i dyti
ky levend Gjirokastriti

Vallja jonë kështu e deshi
ta hedhim këtu tek sheshi
si dhuratë nga Kurveleshi
trashëguar brez pas brezi

Mallakastra djem capkënë
hedhin vallen rëndë rëndë
çe tërbuan vallen fare
djemtë nga Myzeqeja e madhe
moj Tepelena në male
e para në këngë e valle
Srandiote e Delvinjote
lumë ç'ka rritur kjo tokë

Vallja jonë kështu e deshi
ta hedhim këtu tek sheshi
si dhuratë nga Kurveleshi
trashëguar brez pas brezi

Shokët o shokët o
u them nje fjalë
S'dua lot e hidherime
Kur te shkoj tek Perendia
dua vallet e mia


https://www.youtube.com/watch?v=30G_A...eature=related


Nënë moj ti nëna ime
e dhëmbshura nënë
me qumësht zëmre më rrite
nënë moj ballë hënë
Nënooooooooo
O moj nëna ime

Si një trëndafil prej vese
më mbaje për dore
buzë ëmbël më qeshje
si thëllëzë mbi borë
Nëooooooooooo
O moj nëna ime

Nënë tjetër s'ka për mua
mjalt kullon goja
ti je jeta ti je ëndrra
dhe zëmra përbrenda
Nënoooooooooo
O moj nëna ime

Fjala nënë do të thotë
Perëndia e lartë
fjalë nënë besë e plotë o
dirtë dhe shpresë e gjatë
Nënoooooooooo
O moj nëna ime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:21 pm

https://www.youtube.com/watch?v=IOBP_...e=channel_page


Hjadeni o djemani
këngës tani merjani
kur këndon për Shqipërinë
fjalët nga shpirti të vijnë

Mallakaster djem me nure
me dyfek e me koburre
me dyfek e me koburre
historisë si la kusure

Mallakster rron me derte
trimërinë e mban për vete
si ke emrin je dhe vetë
kala për trimat me fletë


Labëri o vend i gurit
që kur s'të ulet flamuri
kur në hall është Shqipëria
e para del Labëria

Labëri moj hijerëndë
veç për pushkë edhe për këngë
kush ta rriti kaq shumë namin
Ismaili me Selamin

Myzeqe toke e bekuar
me Beratin e dëgjuar
Adrenicën me shënjtorë
Skenderbu vuri kurorë

Myzeqe e begatisë
je hambar i Shqiperise
për vete je me halle
për të tjerët zemërmadhe

Çamëria ballë kazani
ku lindi Çelo Mezani
e para për këngë e valle
zonjë e rëndë në mëhallë

Çameri do te vijë një ditë
me ty do të kthehem
fjalë e vjetër e ka thënë
njeriu ka veç një nënë

Kosova me Çamërinë
Shqipërisë në krahë i rrinë
që të dyja motra janë
Shqipërinë nënë e kanë

Çamë Labë e Kosovarë
janë të gjthë Shqiptarë
toskë dhe mallakstërjotë
lidhur me gjak e me lotëlli baka - vallja e hajduteve
Në një stan atje në Lugj
zojna e stanit zinte bukë
në lëndinë në bar të butë
hedhin valle tre hajdutë

Tre djemtë e bukur me mjekër
hajdut nga zakon i vjetër
vajtën të vidhnin në vjesht
vodhen cjept e vodhën desht

Kur i pa e zojna e stanit
nikoqirja e çobanit
o ju kaçaket e manit
e doni në lule t'ballit

O ju hajdutët me nam
o djmtë te bukura s'kam
ore daleni se ç'borxh ua kam
sonte se kam as çoban
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:22 pm

Gu, Gu moj Pellumbeshehttps://www.youtube.com/watch?v=DsxxJWCKuyI&eurl

Neper gjijt e tu te bardhe
Lozte nje flutur e kuqe
Ishte buza ime flake
Nuseja ne mes te krushqe

Gu gu gu moj pullumbeshë
Gu gu gu te thosha
Ç'ma ngrite moj zemrën peshë
Ah moj... nga të njoha!

Qerpikeët s'i ngria lartë
Humba në ëndërrat me lule
Më dukej se haja mjaltë
Sikur pija qumesht rreze (rruze?)

Gu gu gu moj pullumbeshë
Gu gu gu te thosha
Ç'ma ngrite moj zemrën peshë
Ah moj... nga të njoha!

Ti si puiza në vapë
Më mbaje pak kokën tutje
Të pyesja s'më dhe xhvapë
Të madhit allah ç'u lodhe!

Gu gu gu moj pullumbeshë
Gu gu gu të thosha
Ç'ma ngrite moj zemrën peshë
Ah moj... nga të njoha!

Më kishe bërë merakë
Në kaq natë pse su duke
S'di ç'farë them e s'di ç'farë flasë
Dallga mbas shkëmbit ç'u fsheh

Gu gu gu moj pullumbeshë
Gu gu gu të thosha
Ç'ma ngrite moj zemrën peshë
Ah moj... nga të njoha!
__________________

Zogë e Gjirokastrës
https://www.youtube.com/watch?v=rOv43...e=channel_page


E thëllëza zallit oooooo
me nishan mes ballit ooo
si Hëna buzë malit ooo
tundi era Blirin oooooo
ishte si gërshetat ooo
zoga e gjirokastres ooo
zërin e kanerinës oo
tufe e trëndeilnës ooo
lasdonja lozonjare,
pjergulla përmbi dritare

Moj molla mbi krojet ooo
nëm ujë e mos më vështro
me pëllëmbë të dorës ooo
tundi era Blirin oooooo
ishte si gërshetat o
zoga e Gjirokastrës ooo
zërin e kanerinës o
tufë e trëndeilnës o
lasdonja lozonjare,
pjergulla përmbi dritare

Te porta të shkova prëmë
jesh me shok e ndënja
bota thanë jeshëm zënë
jo jo se s'na e dinë
zjarrin që ndez dashurinë
sheg e kuqe flakërimë
bej të fle e se mbyll synë
për tu fol me trëndelinë
lasdonja lozonjare,
pjergulla përmbi dritare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:23 pm

ne Ket Link Ju Mund Te Downlodoni Kenge Labe :

Downlodoni dhe Degjoni Kenge Labe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:38 pm

Ja edhe disa nga une

Nje nate behari
Kur te fryn veriu
Vjem mikja nga stani
Si bije valiu

Si bije valiu
Vjen mikja nga stani
Kerkon djathe ne nape
E bije e çobanit

Ýso

E çtju them o shoke?
Çeshte dashuria!
Ajo eshte mjalte
Vete perendia
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:39 pm

Plaku me mjeker te bardhe
Rende ngjitet ne pallat
Kalonte rojet me radhe
Burri i shtetit dipllomate

Roja e portes s'Felldishte
Plakun deshi ta ndaloje
Ky serioz ja ben me gishte
Trimin mbrapa i tregoi

Trimin nuk e mbajti vendi
Nga roja çi mbiu syri
Hoq koburen prej argjendi
Ministrit brenda çi hyri

Per shqiptaret kam degjuar
Thote Englezi i krekosur
Se kudo qe kane shkuar
Asnje si ka çarmatosur

Malesori shptezhveshur
Per dredhi i pregatitur
Nga xhepi jelekut tvjeter
Ncori nje kobure tjeter

NUk çarmatoset shqiptari
As nga serbi malazezi
As nga turku e italiani
As ne Londer nga anglezi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:39 pm

Dal ne breg e shikoj poshte
dale dale
dy shelege ne nje porte
dale dale
njera bejke e tjetra sorke
dale dale
njera me jelek te cohte
dale dale
bej t'i ze e s'i ze dot
dale dale
c'kish nje qen a u terbofte
dale dale
u terbofte beleci bardhe
dale dale
qe s'ma le miken te dale
dale dale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:39 pm

Pres miken te dale

Te prita pse s'vjen
e malli me ka marre
syte nga Zoti hedh-o
pres miken te dale

Hajde, hajde mike,
mike e djalerise.
Hajde te qajme bashke,
gjithe paraponite.

*)Hajde mikja ime
o engjell i bukur
ulmu permbi supe
lehte e lehte si flutur

Futu neper enderr
dhe zbrit si magjia.
Ta kalojme naten
mbi krahet e mia

Kurbeti o shoke
na ndau per se gjalli
Derti i zemres sime
eshte dert nga malli
*) Strofa e dyte perseritet si refren pas cdo strofe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:39 pm

Doli xhindja nga zagoi

Doli xhindja nga zagoi
neper dhen te mia shkoi

Neper dhen te mia shkoi
me tumane c'mi verboi

Me tumane c'mi verboi
mi vrau qente e mi shoi

O moj ti qe vrave qente
moj te marrte Zoti mendte

Moj te marrte Zoti mendte
u terbofsh e marrc shullenjte

U terbofsh e marrc shullenjte
arc ne shtrunge e me ngac dhente
arc=ardhsh, me ngac=me ngafsh,me ngacmofsh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:40 pm

Aman mike kapedane
Vrapoja dhente ne tende, ne nome
qente leh'n e mor'n shullene moj mike
derdhur leshrat trendeline
shkon e vjen c'ma poqe syne moj moj mike
c'me gjeti mua te zine
afer e kam vene ziline
mos i fry zjarrit dhe tine
Shtate nure kur shkon tutje,ti mike
kur mi tund ato dy supe moj moj mike
fustanbardha pale-pale
te kap e me shket si ngjale, moj moj mike
Zjarri qe pervelon vale,
do ta bej tamam si djale
flaka moj ne maje t'i dale.
U dogja vashe nga zjarri sic e sheh
do ta pres rutine e barit
kur shkon ti zbardhon shulleri
mesin e holle si peri
Do t'te marr moj gjeraqine
te me zbukurosh shtepine,
do vish nuse ne Delvine.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 1:40 pm

(Plakat)
dolen plakat ne leme,
qaj neno-o,qaj moj nene.
me sho-shoqen duke thene
qaj neno-o,qaj moj nene.
keto nuse nuk na bejne,
qaj neno-o,qaj moj nene.
t'u themi djemve t'i lene
qaj neno-o,qaj moj nene.
(Djemte)
ku t'i leme e si t'i gjejme
qaj neno-o,qaj moj nene.
(Nuset)
mallkuar o marangoz,
qaj neno-o,qaj moj nene
qe s'le nje derrase bosh
qaj neno-o,qaj moj nene
te binin plakat perposh
qaj neno-o,qaj moj nene
te kendonin si kokosh
qaj neno-o,qaj moj nene
Mbrapsht në krye Shko poshtë
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 2:00 pm

Plaku me mjeker te bardhe..


Plaku me mjeker te bardhe
Rende ngjitet ne pallat
Kalonte rojet me radhe
Burri i shtetit dipllomate

Roja e portes s'Felldishte
Plakun deshi ta ndaloje
Ky serioz ja ben me gishte
Trimin mbrapa i tregoi

Trimin nuk e mbajti vendi
Nga roja çi mbiu syri
Hoq koburen prej argjendi
Ministrit brenda çi hyri

Per shqiptaret kam degjuar
Thote Englezi i krekosur
Se kudo qe kane shkuar
Asnje si ka çarmatosur

Malesori shptezhveshur
Per dredhi i pregatitur
Nga xhepi jelekut tvjeter
Ncori nje kobure tjeter

NUk çarmatoset shqiptari
As nga serbi malazezi
As nga turku e italiani
As ne Londer nga anglezi

Ja kalofshi mire............ figura
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 2:00 pm

Dal ne breg e shikoj poshte
dale dale
dy shelege ne nje porte
dale dale
njera bejke e tjetra sorke
dale dale
njera me jelek te cohte
dale dale
bej t'i ze e s'i ze dot
dale dale
c'kish nje qen a u terbofte
dale dale
u terbofte beleci bardhe
dale dale
qe s'ma le miken te dale
dale dale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 2:00 pm

Obobo c'me gjeti mua
kur vajta mbreme ne krua
nje djale qe me kish kerkuar
erdhi prane e m'u afrua

me tha te dua moj xhan
moj e papertuar fare
hidhe kemben mos bej naze
mos m'i shto keto maraze

hiqu ti more lanet
kemba-kembes me je qep
m'u qepe gjersa u trete
sa s'gjete ilac per vete

te dua qene te dua
si ujet qe rrjedh ne krua
ilacin qe sheroi mua
e gjeta ketu ne krua.

***
manxhare leshera t'endo, manxhare
qysh e shkele vendin tend o manxhare
kaluar apo me kembe, manxhare
kaluar se s'e di ven' o manxhare
nuse ne dere te rende o manxhare
tere diten me kembe o manxhare
kafe miq'e duke dhene o manxhare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
H.iT
Webmaster
Webmaster


Numri i postimeve : 493
Filloi me : 20/05/2009
Vendodhja : Kat muj!!Kur Tmuj!!

MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   Sat May 30, 2009 2:01 pm

<tr valign="top"></tr>

Kenge Pilurjote

Nuk shkuam ne kurbete
per florinj e salltanete
por shkuam te mesojm shkronja
te ali ne drite shqiponja.

Kenge na Kuci

Diten qe erdhi Gjermani me makina te medha
Lyer me boje jeshile mo i diktonim na!

Dy fjale tha Mao Ce Duni
Shqiperine kush ta preke do tja beje kembet Dubek!

Dhame e dhame dhame e dhame e dhame!
(Dele Te falura)

Besoj se eshte kenga me e bukur e Folklorit Kucjot


__________________
instruktori

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.erriscanamusa.webs.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kenge Labe   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kenge Labe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» KËNGA LABE DHE HISTORIA E SAJ MIJËRAVJEÇARE
» AGIM GASHI:NJE URIM PER FEJESEN
» Jotgo Telo:KATËRMBËDHJETË SUMBULLA DASHURORE (Cikël lirikash për respekt te s. Valentinit).
» Flet këngëtarja e njohur, Manjola Nallbani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Tema të lira-
Kërce tek: