Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Stresi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Stresi   Sat May 30, 2009 8:50 am

Stresi - bashkëudhëtari i jetës moderne


1 - RESPEKTONI ORET TUAJA BIOLOGJIKE!

Koha nuk është vetëm një mjet që shfaqet në fytyrën e një ore. Në trupin tuaj ndodhin një seri ritmesh të sakta. Të jesh i kujdesshëm ndaj tyre dhe t’i respektosh ato, është hapi i parë drejt një jete më të qetë, më relaksuese.
RITMET E DUKSHME DHE ATO TE PADUKSHME

Trupi ynë udhëhiqet prej ritmeve biologjike të pandryshueshme. Disa vihen re lehtë: në mbrëmje ka gjithmonë një kohë kur ne ndihemi të për-gjumur; në mëngjes, ka gjithmonë një kohë kur na duhet të ngrihemi nga shtrati. Shumë funksione të tjera ndjekin mo-dele kronologjike të ngjashme: tretja, sekretimi i hormoneve, vëmendja, riprodhimi i qelizave, prodhimi i kolesterolit etj.
A E DINI SE?* Kronobiologjia është ajo degë e mjekësisë që studion ritmet tona biologjike. Kronofarmakologjia ekza-minon influencën e këtyre cikleve mbi marrjen e barnave dhe ilaceve. * Eshtë vënë re që aspirina vepron më qetë dhe jep më pak aciditet për stomakun në oren 10 të mëngjesit. Anestetikët mendohet se kanë më shumë efekt rreth orës 3 të pasdites. * Në mënyrë të ngjashme, trupi është më shumë ose më pak i ndjeshem ndaj substancave toksike, duke u bazuar në kohën ditore. Eksperimentet tregojnë që helmi i injektuar tek minjtë vret 80% të tyre në 4.30 të pasdites dhe 10% të tyre në mesnatë! MBANI NJE DITAR PERSONAL! Për të qenë të qetë dhe të lidhur me të gjitha rrethanat, për të mënjanuar harxhimin e energjive intelektuale dhe nervore, për të mënjanuar lodhjen dhe stresin e panevojshëm, juve ju duhet të mesoni se si t’i bindeni këtyre ritmeve. E vetmja mënyrë për ta bërë këtë, është mbajtja e një ditari ditor. Për pak ditë shkruani në një fletore kohët kur jeni nervozë, të lodhur mendërisht, të lodhur psikologjikisht, kohën kur befas ndiheni sikur do të flini në atë çast dhe kështu me radhë. Në fund të javës, ju do të shihni qartë këto modele. Perpiquni, sa më shpejt që të jete e mundur, të organizoni jetën tuaj përreth këtyre modeleve. Ju do të ndiheni më mirë dhe do të jeni i aftë të shmangni një burim stresi nga jeta juaj e përditshme. PER T’U MBAJTUR MEND: *Funksionet tona mentale dhe fizike janë konform një numri ritmesh natyrale.

*Nëpërmjet respektimit të këtyre ritmeve natyrale, ne mund të mënjanojmë një burim të stresit ditor.
*Për të mësuar rreth modelit të këtyre ritmeve, mbani një ditar kur ju jeni të nervozuar,të lodhur, energjikë, të përgjumur etj. 2 - RIZBULIMI I KENAQESISE PER TE NGRENE I njëjti ushqim mund të jetë burim i kënaqësisë ose i stresit, duke u bazuar në cilësitë e tij dhe të atmosferës që mbështjell ngrënien. Ajo cfarë është në pjatën tuaj nuk është gjithçka. Pra, mësohuni të hani të qetë dhe në një atmosferë të këndshme! RESTORANT I ZHURMSHEM APO TERRACE E NGROHTE? Të ushqehesh në mënyrë të shëndetshme nuk do të thotë vetëm të përkujdesesh në atë se çfarë ha, por edhe për mënyrën se si ha: me kë ha, atmosferëen në të cilën ha e kështu me radhë. I njëjti ushqim shijohet në mënyrë të ndryshme, në varësi nëse e konsumoni në një restorant të zhurmshëm, plot tym duhani, ku mbusheni plot me pakënaqësia ose të hani bashkë me shokët e miqtë në një terracë të ndriçuar nga dielli, ku zogjtë këndojnë përreth. Kjo sigurisht nuk ka të njëjtin efekt edhe mbi metabolizmin tuaj. Mbi të gjitha kjo gjë nuk ka të njëjtën influencë edhe mbi humorin tuaj. Në rastin e parë, ushqimi ushtron mbi humorin tuaj tension e nervozizëm dhe në rastin e dytë, ai i heq ato. DREKA SIPAS DESHIRES, DARKA ME SHOKET. Dreka: edhe nëse s’keni në dispozicion shumë kohë, kushtojani vetes tuaj një pushim për drekë. Perpiquni të mos e teproni për një moment të qetë gjatë ditës: mos pranoni ftesa që s’ju pëlqejnë, gjeni një vend ku mund të relaksoheni, zgjidhni një ushqim të shendetshëm, të shijshëm dhe evitoni pjatat e yndyrshme, të emblat. Kur ju drekoni plot tension dhe ankth, do të prishen metabolizmi dhe tretja.

Darka: alternoni, duke u bazuar në ate çfarë doni, vakte të qeta vetëm ose me familjen dhe darka me shokët. Mos shihni televizor gjatë ngrënies (veçanërisht nëse keni fëmijë!). Në vend të tij vendosni muzikë të lehtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Stresi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: