Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kategorizimet e çregullimeve të përsonalitetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
PllumExe
Antar/e
Antar/e


Numri i postimeve : 540
Filloi me : 26/05/2009
Mosha : 20
Vendodhja : Ne procesor 3 MGHZ

MesazhTitulli: Kategorizimet e çregullimeve të përsonalitetit   Sat May 30, 2009 8:48 am

Kategorizimi i pacientëve me çrregullim të personalitetit sipas DSM IV bëhet në baza deskriptive në tri grupe kryesore (Cluster).


Këto grupime apo cluster janë:

Grupimi A: (Pacientë që duken të çuditshëm ose ekscentrik  • Çrregullimi i personalitetit paranoid
  • Çrregullim i personalitetit skizoid
  • Çrregullim i personalitetit skizotipik

Grupimi B: (Pacientë që duken dramatikë, emocionalë ose të parregullt)  • Çrregullimi i personalitetit antishoqëror
  • Çrregullimi i personalitetit kufitar
  • Çrregullimi i personalitetit histerik
  • Çrregullimi i personalitetit narcistik

Grupimi C: (Pacientë që janë kryesisht anksiozë ose të frikësuar)  • Çrregullimi i personalitetit veçues (shmangës)
  • Çrregullimi i personalitetit vartës
  • Çrregullimi i personalitetit obsesivo-kompulsiv.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kategorizimet e çregullimeve të përsonalitetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Psikologji-
Kërce tek: