Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mic Sokoli

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Mic Sokoli   Sat May 30, 2009 3:32 amMic Sokoli lindi ne vitin 1839 ne Fang te Bujanit,
Rrethi i Tropojes dhe vdiq ne vitin 1881, ishte luftetar i shquar i
Lidhjes Shqiptare te Prizrenit, Hero i Popullit.

Mic Sokoli rrjedh nga nje familje patriotesh.

Udhehoqi njesi te medha luftarake te Lidhjes ne shume beteja. Mori
pjese ne luftimet e Gjakoves kunder Mehmet Ali Pashes, u dallua ne
betejen e Nokshiqit kunder agresoreve malazeze, luftoi ne Plave e Guci,
ne Hot, Grude, Tuz, Prizren, Gjakove, Ferizaj, Gjilan, Shkup.

Ne betejen e Slivoves (prill 1881) kunder forcave osmane te Dervish
Pashes kreu nje akt trimerie te rralle duke i vene gjoksin topit te
armikut dhe ra heroikisht ne fushen e betejes duke frymezuar te gjithe
luftetaret e tjere te vazhdojne luften me trimeri e krenari.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Mic Sokoli
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Keze Kozeta Zylo:Shkrimtari nga Kosova Pal Sokoli që i ka dhënë Luftës së saj gjak SOKOL-ASH

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Historia-
Kërce tek: