Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicion per te n'a vizituar ne ueb-faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Staffi i Forumit : Rinia e Ferizajit 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Masakra e Reçakut ne vitin 1999.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani
Administrator
Administrator
avatar

Numri i postimeve : 756
Filloi me : 18/05/2009
Mosha : 28
Vendodhja : Loptop Vista Ultimate

MesazhTitulli: Masakra e Reçakut ne vitin 1999.   Sat May 30, 2009 12:51 am

Një përkujtim të Masakrës së Reçakut…:

Në orët e hershme të mëngjesit të datës 15 janar 1999,fshati
Reçak(komuna e Shtimjes) u sulmua nga formacionet militare dhe
paramilitare serbe.

Pas granatimeve nga altileria e rëndë ushtarake,këto forca në orët e
paradites u futën në fshat dhe i filluan bastisjet shtëpi më shtëpi.
Në këto çaste të rënda, disa fshatarë gjatë përpjekjeve të tyre për t´u
larguar nga shtëpitë e veta u kapën nga forcat kriminale serbe, dhe pa
hezitim u vranë e u masakruan në disa lokalitete të fshatit.
Ndërkaq,një grup tjetër prej 25 mashkujve, u përpoqën të fshiheshin në
një ndërtesë,por ata u zbuluan nga njësitë kriminale të vdekjes.

Kriminelët serb, këta civilë shqiptarë të pafajshëm, pasi i rrahin
mizorisht, me kondak të pushkëve, me shqelma, me dru, me zinxhirë…, e
me gjësende tjera të forta,i nxjerrin nga Reçaku, i grumbullojnë në një
kodër të afërt mbi fshat, dhe me gjakftohtësi të madhe, një nga një i
pushkatojnë dhe i masakrojnë. Gjatë këtij operacioni shfarosës, u vranë
45 civilë të paarmatosur, në mesin e të cilëve ishte edhe një grua.
Të nesërmen (më 16 janar) në vendin e krimit,kishte dalur edhe shefi i
Misionit të OSBE-së,ambasadori amerikan William Woker dhe pasi kishte
parë trupat e pajetë të shqiptarëve,pa hamendje këtë masakër
rrënqethëse e quajti krim kundër njerëzimit.

Atë ditë janari,në Reçak janë vrarë e masakruar:


1.Lute ASLLANI
2.Banush AZEMI
3.Ragip BAJRAMI
4.Halim BEQIRI
5.Rizah BEQIRI
6.Zenel BEQIRI
7.Lutfi BILALI
8.Ajet EMINI
9.Bujar HAJRIZI
10.Myfail HAJRIZI
11.Skënder HALILI
12.Haqif HYSENAJ
13.Hajriz IBRAHIMI
14.Hakip IMERI
15.Murtez IMERI
16.Nazmi IMERI
17.Mehë ISMAJLI
18.Muhamet ISMAJI
19.Ahmet JAKUPI
20.Eshref JAKUPI
21.Hajriz JAKUPI
22.Mehmet JAKUPI
23.Xhelal JAKUPI
24.Jashar JASHARI
25.Raif JASHARI
26.Shukri JASHARI
27.Fatmir LIMANI
28.Nexhat LIMANI
29.Salif LIMANI
30.Bajram MEHMETI
31.Hanumshah MEHMETI
32.Arif METUSHI
33.Haki METUSHI
34.Ahmet MUSTAFA
35.Asllan MUSTAFA
36.Muhamet MUSTAFA
37Sadik OSMANI
38.Jashar SALIHU
39.Shukri SALIHU
40.Bajrush SHABANI
41.Ahmet SMAJLA


42.Sheremet SYLA
43.Shyqëri SYLA
44.Bajram XHELADINI
45.Njazi ZYMERINë masakrimin e shqiptarëve të Reçakut,më 15 janar 1999,ne at Masaker morren pjes këta kriminelë:

1.BOZHIDAR MARINKOVIQ
2.ÇEDOMIR AKSIQ
3.ZHIVORAD STOJÇETOVIQ
4.BOGDAN NOJIQ
5.JOVICA STOJKOVIQ
6.MOMIR RISTIQ
7.ZVONKO RISTIQ
8.LJUBOMIR NOJIQ
9.NENAD MARINKOVIQ
10.PAVLE MARINKOVIQ
11.ZORAN NEDELKOVIQ
12.SLLAVISHA MARINKOVIQ
13.VOJISLLAV JANIÇIJEVIQ
14.MILIVOJE ÇANOVIQ
15.JOVICA JOVANOVIQ
16.STOJAN AKSIQ
17.MILORAD KOSTIQ
18.DRAGISHA KOSTIQ
19.DRAGAN TASIQ

Nuk ishte e vetma Masaker ne Reçakut ne Kosov gjat Luftes po kishte edhe Masakra Tjera ne vende te ndryshem si Psh..

1.Masakrën e Reçakut
2.Masakrën e Çirezit
3.Masakrën e Prekazit
4.Masakrën e Abrisë
5.Masakrën e Likoshanit
6.Masakrën e Rrezallës
7.Masakrën e Izbicës
8.Masakrën e Lybeniqit
9.Masakrën e Padalishtes
10.Masakrën e Qyshkut
11.Masakrën e Rrezallës
12.Masakrën Zahaqit
13.Masakrën e Burgut të Dubravës
14.Masakrën e Rogovës së Hasit
15.Masakrën e Krushes së Madhe
16.Masakakrën e Krushës së Vogël
17.Masakrën e Celinës
18.Masakrën e Bellacërkës
19.Masakrën e Burimit
20.Masakrën e Tususit në Prizren
21.Masakraën e Therandës
22.Masakrën e Gjakovës
23.Masakrën e Mejës<
24.Masakrën e Korenicës
Si dhe shum Masakra Tjera..

Keta njerz qe dhan jeten e tyre na sollen neve ket liri..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://riniafr.speedyforum.com
 
Masakra e Reçakut ne vitin 1999.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Agim Gashi:KRIMINALITETI NE INTERNET
» Hilmi Saraçi: Masakra serbe në Studime të Poshtme (Martiraj) 1998-1999
» IDRIZ ZEQIRAJ:12 QERSHORI 1999 DATON ÇLIRIMIN E KOSOVËS-KUSH PO PËRPIQET TA FALSIFIKOJË HISTORINË
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Sulejman Lokaj: Evropë, ndërgjegjen ku e ke?!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Rinia e Ferizajit :: Historia-
Kërce tek: